Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/hosting/zivaakademie.cz/www/piclib/piclib.php on line 286
ZDRAVÍ | Živá akademie

 

Srdce                            

 Civilizační choroby

je označení pro skupinu nemocí, které se častěji vyskytují ve vyspělých zemích než v zemích třetího světa. U civilizačních chorob platí, že jsou důsledkem moderního městského životního stylu. Ten je spojen například s kouřením, pitím alkoholu, nedostatkem fyzické aktivity, konzumací nezdravých potravin či dlouhodobým stresem. Důsledkem je hromadění radikálů v těle, které urychlují průběh a rozvoj řady nemocí, vč. např. rakoviny, mrtvice a dalších.

Nejčastější příčiny civilizačních chorob jsou zejména:

 • konzumace průmyslově vyráběných potravin
 • příjem kaloricky bohatých potravin (zejména tučných a slaných jídel)
 • nadměrná konzumace jídla, alkoholu a cigaret
 • nadměrný a trvalý stres
 • nedostatek fyzického pohybu
 • Nevhodná strava (tučná, přeslazená, přepálená či přesolená jídla a málo ovoce a zeleniny)

Mezi nejčastější civilizační choroby patří:

 • infarkt myokardu Leták - péče o srdce
 • cévní mozková příhoda
 • hypertenze
 • obezita, diabetes mellitus
 • rakovina, revmatické nemoci
 • Alzheimerova choroba
 • chronický únavový syndrom
 • syndrom vyhoření, deprese a další.

DOPLŇKY STRAVY A ZDRAVÍ

Zdraví máme jen jedno a musíme se o něj starat. S tím souvisí zdravý životní styl, kvalitní potraviny, dostatek pohybu, ale také užívání různých doplňků stravy. Otázka doplňků stravy však není tak jednoduchá, neboť není doplněk jako doplněk. Bohužel existuje spousta podvodných výrobců, kteří se klamavou reklamou snaží pouze zbohatnout a oklamat lidi. Přinášíme několik základních rad, jak se zorientovat na trhu s doplňky stravy, pomoci svému zdraví a zvolit takový přípravek, který je pro nás vhodný.

Více informací se dočtete v článku "Jak si vybrat DOPLNĚK STRAVY".

Máte-li již vybrán doplněk stravy, který chcete užívat, věnujte důležitou pozornost textům, které výrobce zveřejňuje na obalu. Připravili jsme pro Vás několik rad, na co si dát pozor. Za prvé, pokud přípravek neuvádí povinné údaje (viz níže), jednoznačně to svědčí o podvodném výrobci, nebo min. o neprofesionalitě výrobce a možné nižší kvalitě výrobku. Za druhé výrobek obsahuje (resp. měl by obsahovat) důležité informace i pro jeho užívání a skladování. Ty jsou klíčové pro správnou účinnost přípravku.

Více informací se dočtete v článku "Doplňky stravy a povinná upozornění".

Jak již je uvedeno výše, obezita je v 21. století vážným problémem, patří k civilizačním chorobám. Způsobuje jí řada faktorů, kromě genetiky je to zejména nedostatek pohybu, nekvalitní a vysoce kalorická jídla. Její problém je zejména v tom, že dlouhodobě vede k dalším vážným zdravotním problémům. Obecně platí, že obezitu lze řešit změnou životního stylu, jídelníčku a zvýšením pohybových aktivit. Razantním řešením je chirurgické řešení obezity (např. bariatrická operace), to však vyvstává až v případě vysoce (až morbidně) obézních. V boji proti nadváze a obezitě lze využít i doplňků stravy. Bohužel však v oblasti hubnutí existuje hodně podvodných prodejců doplňků stravy. Pozor tedy na výběr. Následující text by Vám měl pomoci při rozhodování.

Více informací se dočtete v článku "Doplňky stravy a hubnutí".

ALZHEIMER - NEMOC 21. století

alzheimer 1

 

Alzheimerova nemoc je onemocněním mozku, které způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí, tj. myšlení, paměti, úsudku. Bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Alzheimerovu nemoc poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se považovala za nemoc vzácnou. Nyní se nějaká forma demence vyskytuje u více než sedmi miliónů obyvatel Evropy.

Alzheimerova nemoc začíná pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou Alzheimerova nemoc postupuje, se u každého postiženého liší. Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat.

Jak je na tom Česká republika s Alzheimerovou chorobou čtěte ZDE.

Jaké jsou příznaky Alzheimerovy choroby se dočtete ZDE.